I Australien träffade jag en hel del underbara människor! Jag valde att inte umgås bara med svenskar eller norrmän, jag tror att detta val har hjälpt mig mycket på vägen mot ett nytt liv.
Första halvåret efter att Peter flyttat bodde jag med en Australiensare, efter det ett år med en tjej från Indonesien och sista året med en tjej från Brasilien.
Några som har betytt mycket för mig är mina pluggkompisar Terry, Yoyati och Sharon som blev mina bästa vänner. Jag träffade såklart många andra som har påverkat mig men dessa har 3 har påverkat mig mest. Nedan kommer en liten presentation av mina bästa vänner från min vistelse i Australien:
Terry är från Australien och var lika gammal som jag, då vi var äldre än de flesta på universitetet blev det naturligt att vi pluggade ihop. Terry är en underbar person med en positiv attityd och inställning till livet. Han älskar att surfa, hade levt som snowboardproffs tidigare och hade planer på att starta eget och skaffa barn när han var klar med skolan. Nu driver han 3 st surfbutiker på Guld Kusten och Brisbane tillsammans med vänner och är pappa till en underbar dotter. Bra jobbat Terry!
Yayati (Yoyo) är från Indien och var också i samma ålder som mig och Terry och väldigt dedikerad till att göra ett bra jobb i skolan. Jag, Terry och Yoyo pluggade många timmars bokföring tillsammans och åt ofta middag på Raj Palace vid Marina Mirage där Yoyo jobbade, vi hade hur kul som helst ihop. Under studietiden drömde Yoyo om att få ett jobb och uppehållstillstånd i Australien, att hitta en fru, gifta sig och skaffa barn. I dag jobbar han som revisor på en känd byrå på Guldkusten, han är gift och har en underbar dotter.
Sharon är från Australien och 7 år äldre än mig. Vi träffades i ett av alla de grupparbeten man skulle göra på universitetet, vår uppgift var att driva ett flygbolag under en termin. Vi tävlade mot 20 andra grupper och vann alltihop, detta var såklart en intensiv period men också väldigt rolig. Sharon har en gedigen erfarenhet från att hjälpa människor då hon jobbade på CentreLink som motsvarar Svenska socialen. Sharon hade som mål att få resa mer och kunna använda sina kunskaper i jobbet. Efter våra studier tillsammans har Sharon jobbat åt Australiens regering i olika sociala uppdrag i Australien och angränsande öländer. Just nu jobbar hon i projektet Cape York Welfare Trial som ämnar att hjälpa Australiens urinvånare i Cape York att gå från att vara passivt beroende av bidrag till att aktivt bidra till Australiens och sin egen ekonomi.
Vad som är gemensamt med Terry, Yoyo och Sharon är att de har en human och positiv syn på livet och de vill hjälpa människor.
Nu lever jag också min dröm. Jag har startat eget och jag hjälper människor att få tid över till annat, genom att hjälpa dem att skapa ordning och reda och få ett mer effektivt leverne.