Visste du att….
80 procent av de saker som vi äger använder vi inte.
80 procent av den information vi sparar tittar vi inte på igen.
I USA har man gjort en omfattande undersökning om sakerna i vårt hem. Peter Letmark summerar undersökningen så här i DN:
Familjernas vardagsliv dokumenterades genom rena iakttagelser men också via intervjuer och fotografering av familjernas dagliga liv och rutiner.
Forskarna konstaterar att det bara tar några år för en familj som flyttat in i ett nytt hem att fylla det med så mycket prylar att de inte längre har plats att parkera bilen i garaget.
Tre familjer av fyra hade slutat ställa bilen i garaget för att i stället använda det som förråd. Där samsades bland annat kylar och frysar med staplade tv-apparater och annat som inte fått plats i huset. Bilen eller bilarna parkerade de på uppfarten till huset.
På flera av bilderna i boken ser man barnrum som är så överbelamrade med prylar och leksaker att föräldrarna har svårt att över huvud taget ta sig fram till de överfulla skåpen och garderoberna.
”Möjligheterna att köpa på sig alla dessa oräkneliga prylar är inte längre ett privilegium för en välbetald övre medelklass som tidigare, utan möjligt för i stort sett alla familjer i samtliga socioekonomiska skikt”, skriver forskarna.
I intervjuer berättar mödrarna om den stress de känner när de försökt röja och städa i röran, men också när de bara tänker tanken på att göra det.
När forskarna mätt halterna av stresshormonet kortisol hos föräldrarna har de sett förhöjda halter hos mödrarna när de försökte röja i familjens överbelamrade utrymmen. Varför fäderna inte känner lika mycket stress inför röran framgår inte av studien.
Filmen om undersökningen:
Behöver vi alla saker?
Konsumentverket har i sin publikation ”Koll på pengarna” sammanställt det som vi behöver när vi flyttar hemifrån, är det en bra måttstock?
I morgon kan du läsa om hur mycket av vår tid som går åt till att ta hand om våra saker.
Tidigare inlägg i ämnet:
Låt inte prylarna ta över ditt liv.
Om Smpl™:
Smpl inspirerar och hjälper dig att rensa och få en varaktig ordning och reda på saker så att du får en enklare vardag och kan fokusera på det som är viktigt.
Smpl startades av Brita Hahne 2012 och är ett nytänkande företag som erbjuder en ny tjänst och startar upp en ny bransch i Sverige.
I USA har branschen funnits sedan tidigt 80-tal och kallas där Professional Organizing. Nu erbjuder över 5000 företag i USA denna typ av tjänst.
Smpl™ erbjuder:
- Produkter som hjälper till att rensa och organisera.
- Föreläsningar som inspirerar.
- Utbildningar som ger dig verktygen.
- Hjälp på plats.
- Blogg full med bilder, tips och idéer för en enklare vardag med ordning och reda.
- Facebooksida med flera tips och diskussioner varje dag
Om mig, Brita Hahne, vad jag tycker, tänker och tror på:
Om jag för drömma
Hej! Vilket intressant ämne. Jag läste för längesen boken ”Rensa i röran” av Karen Kingston och minns vissa bitar ur den fortfarande. Tänk att det kan vara så provocerande att slänga grejer, samtidigt så vansinnigt skönt när det är rensat och i ordning. Det ska bli kul att följa din blogg!
Ja, det är dubbelkänslor med att rensa, men otroligt skönt efteråt! Kom å tänka på en undersökning gjord av IKEA i USA som visar att 33 procent blir mer tillfredsställda efter att ha rensat garderoben än efter sex ;).
Kul att du följer min blogg :)!
Ordning och reda Brita! Utan det kommer jag ingenvart. Ska bli ännu bättre på att göra mig av med saker. Får se hur mannen känner för det 😉
Visst är det så, att man blir mer produktiv med ordning och reda :).
Lycka till med rensningen !
Brita!! I need you :):) Har börjat och är på G, just nu med kläderna..sen kommer papperssamlingen..lite skönt-ont sådär som Maria antyder. Flöder i livet stannar upp när det blir saker i alla hörn…Jag har för tillfället en container nedanför huset…Jag kommer att följa din blogg dagligen!! Keep teaching me:) /T
Vad roligt att du följer bloggen :)!
Det kommer komma tips på hur du rensar och skapar en ordning som förenklar vardagen under de kommande 3 veckorna.
Håll igång rensningen :)!
//Brita
Jag tror absolut att vi använder alldeles för mycket saker! Jag har hört att vi använder ungefär 80% av samma saker hela tiden, t.ex kläder, och 20% nästan aldrig. Jag rensar hela tiden, älskar att organisera. Senast idag organiserade jag om lite i köket, vi flyttade för inte så länge sen och det behövs fortfarande organiseras lite. Och sen tänker jag att har jag inte använt något på 6 mån eller mer så överväger jag starkt att slänga det och stoppar undan det sentimentala som vill behålla sakerna. Följer detta ämne med glädje!
Bra där med löpande strukturering/organisering är ett bra sätt om man vill ha en långsiktig ordning, det samma att rensa, väntar man för länge blir det bara jobbigt.
Ser fram emot att ha dig som följare!