På Smpl:s facebooksida publiceras varje dag (nästan) kl 8 Dagens Smpl-uppgift. Här en summering över veckans Smpl-uppgifter.
En SmplUppgift är en enkel uppgift som tar 5-15 minuter att genomföra. Den är till för dig och för att du ska få en enklare vardag med lite mindre saker, att-göra-uppgifter och mer ordning.
Summeringen av veckans uppgifter är bra för dig som inte hunnit, glömt eller missat dem.
Varsågod!
DAGENS SMPL-UPPGIFT VECKA 20
MÅNDAG
Ge en hjälpande hand till någon som behöver det.
Berätta gärna vad du gjor
TISDAG
Rensa en pärm
ONSDAG
Skriv ner något du vill ändra på, vad du behöver göra för att förändra det och när du ska ha gjort det
TORSDAG
Samla alla att-göra-uppgifter på ett ställe, även de som du har i huvudet
FREDAG
Säg hej och le till tre personer
LÖRDAG
Gå igenom alla gardiner och gör dig av med de som du inte använder (lämna till välgörenhet eller återvinning)
SÖNDAG
Samla alla servetter, pappers/plast-tallrikar, plastmuggar och plast/trä-bestick på ett ställe
FÖLJ SMPL PÅ FACEBOOK
Om du vill följa Smpl-uppgifterna dagligen rekommenderar jag dig att prenumerera på inläggen på Smpl’s Facebooksida.
PERSONLIG HJÄLP
Behöver hjälp med att rensa eller organisera hemmet eller arbetsplatsen kan Smpl hjälpa dig. Vi är experter på att få till en ordning som fungerar och underlättar vardagen. >> Läs mer om våra tjänster
Kontakta oss gärna så berättar vi mer!
Lämna en kommentar